Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Смачна і корисна ягода


    Серед членів чернігівського клубу органічного землеробства повагою користується подружжя Горогоцьких. Наталія Юхимівна та Олексій Олександрович на земельній ділянці вміло вирощують помідори, одержуючи високі врожаї томатів, щедро діляться своїм досвідом з городниками як це слід робити. А ще вони плекають саджанці малини. То ж у розмові зі мною вони охоче поділились, яку увагу надають цьому кущовому ягіднику.
-Розкажіть про особливості росту і плодоношення малини?
-Стебла малини живуть не більше двох років. Пагін протягом першого року росте і потовщується. У цей час на ньому утворюються листки, а в їх пазухах закладаються бруньки.

 

    Наступного року стебла не ростуть у довжину і не потовщуються, а з утворених минулого року бічних бруньок розвиваються плодові гілочки з листками і суцвіттями, на яких потім дозрівають ягоди.
Найбільш розвинуті та найурожайніші плодові гілочки, розташовані на висоті 60-150 см від поверхні грунту. Але, коли пагони ростуть густо, плодові гілочки внаслідок недостатнього освітлення не розвиваються, зона плодоношення зменшується. Тому урожай зменшується.
    Підземна частина складається з кореневища і додаткових коренів, що відростають з нижніх частин молодих стебел. Нові стебла щороку відростають з кореневища та його розгалужень. Сильні з них залишаємо на плодоношення, а слабі – видаляємо.
-Як розмножується малина?
-Як уже говорили, малина розмножується кореневими паростками, які утворюються навколо материнського куща з придаткових бруньок кореневищ. Для закладання нової ділянки сильнорослі паростки викопуємо із збереженням найбільшої кількості коренів завдовжки 12-15 см. Відокремлюємо їх від материнської рослини, як правило, восени, але їх можна виконувати й рано навесні.
-Підготовка грунту для садіння малини – також важливий агротехнічний захід для вас?
-Грунт перед садінням малини добре підготовлюємо, оскільки від цього залежить урожайність і довговічність кущів. Грунт розпушуэмо грунтофрезою. Вибираємо кореневища пирію, корені кульбаби та інших бур’янів.
-Коли садите?
-Садити малину можно восени і весною. Кожний строк має як переваги, так і недоліки. Ми саджаємо більше восени, після закінчення росту пагонів. В цей період маємо більше вільного часу. Можна садити й рано навесні. У висаджених рослинах восени чи навесні зрізуємо стебла на висоті 30 – 50 см над поверхнею грунту.
    Висаджуємо малину рядами з відстанню між ними 3 – 4 м, а між рослинами в ряду – 0,7 м. Висаджені рослини поливаємо і мульчуємо. Така велика відстань між рядами потрібна для того, щоб сорти не змішувались. В звичайних умовах відстань можна зменшити до 1,5 м, коли місця мало – навіть до 1,2 м.
-Щоб одержати хороший урожай малини як за нею слід доглядати?
-Щорічно навесні верхівки пагонів, які підмерзли, зрізуємо до першої найбільш розвинутої бруньки. Якщо зрізувати більше – зменшується врожайність і строк достигння ягід стає пізнішим.
    Щоб зберегти на плодоносних гілках весь урожай, їх треба підв’язувати до горизонтально натягнутого дроту або шпагату. Тоді плодоносні гілочки менше ламаються, більш рівномірно освітлюються сонцем і врожайність малини зростає.
    Після збирання врожаю обов’язково вирізуємо усі гілки, які відплодоносили. Якщо вчасно після одержання плодів не видалити ці пагони вони до кінця вегетації забирають багато поживних речовин і вологи.
-Які сорти малини вирощуєте?
-Малину вирощуємо більше 10 років. За цей час випробували дуже багато сортів і підібрали цілу колекцію (біля 40) високоврожайних крупноплідних сортів, які добре ростуть в нашому кліматі і мають гарний смак ягід. Постійно випробовуємо нові сорти і, якщо новий сорт має кращі характеристики, залишаємо його в своїй колекції. Сорти, які поступаються новим, виключаємо. Таким чином склад сортів постійно оновлюється, покращується якість ягід та врожайність ягідника.
    Так, наприклад, довгий час ми вирощували сорт Новость Кузьміна. Він – середньозимостійкий, раннього строку достигання. Кущ високий. Плоди видовжені, червоні, дуже смачні, плодоніжки довгі. М’якуш щільний. Урожайність хороша. За смаком і ароматом ягід цей сорт не має собі рівних, але має він і ряд істотних недоліків – ягоди часто бувають червиві, сильно уражується дидимелою та галицею. Тому ми вирішили виключити цей сорт з колекції.
    Це була розмова про традиційні сорти малини. Останнім часом стають все більш популярними ремонтантні сорти. Вони дають змогу отримувати 2 врожаї ягід за рік. Літній (перший) врожай цих сортів особливої цінності не представляє – ягід малини в цей час не бракує. Зате другий урожай ягід починається в серпні, ягоди дуже мають дуже високі товарні та смакові показрники. Це дозволяє продовжити вживання свіжих ягід до самих морозів.
    Один з таких сортів Полана. Висота куща до 1,5 м. Кущ нагадує новорічну ялинку, густо обвішану червоними кулями. Ягоди великі 4 – 6 г., темні, конічні, блискучі, транспортабельні, користуються попитом на базарі. Сорт стійкий до хвороб. Можна вирощувати без підв’язування. Ремонтантними сортами також є Херитейдж, Райська насолода, Недосягаєма, Геракл. Догляд за такими сортами відрізняється від догляду за традиційними сортами
Вирощуємо ще сорти Арбат, Гусар, Маросейка, Пересвіт, Сонце Києва, Кумберленд, R-65, Феномен, Жовтий гігант, та багато інших.
    Зірвані ягоди використовуємо для вживання у свіжому вигляді, для заморожування на зиму, приготування соків та малинового вина.
-Де можна придбати якісні саджанці малини?
-З 22 по 25 квітня в експоцентрі Чернігівської регіональної торгово-промислової палати по вул. Рокосовського буде проводитися виставка «Дім, сад, город» в якій ми будемо приймати участь. Будуть саджанці малини, смородини з найкращими показниками крупноплідності та смаковими якостями. Наші саджанці продаємо викопаними з землі беспосередньо в переддень виставки, тому вони мають гарну та свіжу кореневу систему і приймаються всі без винятку.


Віктор БЕРЕГОВИЙ